شیشه هوشمند

نویسنده : نووِل گلس
۱۴۰۰/۱۲/۷
شیشه هوشمند

تکنولوژی ساخت و کاربردهای شیشه هوشمند

نخست تعریف جامعی از شیشه‌ های هوشمند (Smart Glass) داشته باشیم. شیشه‌های هوشمند از نوع شیشه خاص هستند که قادرند براساس محرک‌های بیرونی، ویژگی انتقال نور را تغییر دهند. از شیشه هوشمند می‌توان برای تغییر در میزان شفافیت نور (مات یا نیمه مات) استفاده کرد، این موضوع به ما این امکان را می‌دهد تا در مواقع خاص از ورود نور خورشید و یا بلعکس از شفافیت و مات بودن آن استفاده کنیم. امروزه تکنولوژی شیشه های هوشمند به طرز چشمگیری متحول شده و این امر باعث شده به شیوه های گوناگون طراحی و ساخت آن سرعت گیرد.

انواع شیشه های هوشمند از نظر تکنولوژیِ ساخت

  • شیشه هوشمند فعال
  • شیشه هوشمند منفعل

شیشه هوشمند فعال

شیشه های هوشمند فعال برای تغییر به یک محرک الکتریکی نیازمند هستند. براساس فناوری مورد استفاده شیشه های هوشمند فعال را می‌توان به انواع زیر دسته‌بندی کرد:

  • شیشه هوشمند الکتروکرومیک
  • شیشه هوشمند LC
  • شیشه هوشمند SPD

شیشه هوشمند الکتروکرومیک

شیشه‌های هوشمند الکتروکرومیک سریعا انتقال نور را طبق جریان الکتریکی تغییر می دهد. این شیشه ها قبل از عبور جریان الکتریکی سطحی شفاف دارند و در زمان روشن شدن، نیمه مات  یا کاملاً مات می‌شوند. مات یا نیمه مات شدن آن بستگی به جریان انتقالی دارد.اگرچه این انتقال می‌تواند در مدت کمی طول بکشد.

شیشه هوشمند LC

شیشه های هوشمند LC و PDLC با تحت فشار قرار گرفتن یک لایه نازک از کریستال مایع بین دو شیشه هادی الکتریکی ساخته می‌شوند. مشابه شیشه های الکتروکرومیک، این نوع شیشه ها قبل از عبور جریان الکتریکی شفاف هستند.

تفاوت آنها این است که شیشه PDLC سرعت تعویض شفافیت به مات بودن را تنها در چند ثانیه انجام می‌دهد و سرعت این مدل از سایر فناوری‌ها بیشتر می باشد. شیشه های هوشمند LC  در گروه شیشه های هوشمند مات شونده  (Privacy Glass) هستند و اغلب در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری به کار می روند.

شیشه هوشمند SPD

فناوری SPD از ذرات میکروسکوپی معلق در قالب یک لایه نازک بین لایه های شیشه استفاده می‌شود. در حالی که جریان الکتریکی وجود نداشته باشد ساده و شفاف است و به هنگام انتقال جریان الکتریکی مات می‌شود. میزان نور، تابش و گرمایی که از شیشه عبور می‌کند قابل کنترل می‌باشد.

تفاوت اصلی بین شیشه های هوشمند الکتروکرومیک، LC و SPD در این است که شیشه های LC و SPD برای ماندن در حالت مات نیاز به جریان الکتریکی پیوسته دارند و به محض قطع برق یا خاموش شدن به حالت شفاف باز می‌گردند.

شیشه هوشمند منفعل

شیشه های هوشمند منفعل با تحریک محرک های بیرونی چون گرما و نور ، خواص خود را تغییر می‌دهند. این شیشه ها براساس نوع محرک، به مدل های زیر دسته بندی می شوند:

  • شیشه ترموکرومیک
  • شیشه فوتوکرومیک

شیشه ترموکرومیک

شیشه های هوشمند ترموکرومیک خاصیت انتقال نور را براساس میزان گرمای جذب شده تغییر می‌دهند. ازاین نوع پنجره‌ها  معمولا برای کاهش مصرف انرژی ساختمان‌ها و کنترل میزان گرمای ورودی به داخل ساختمان استفاده می گردد. شیشه های هوشمند ترموکرومیک به سبب سهولت نصب در مقایسه با سایر شیشه‌های هوشمند‌، کاربرد بیشتری دارد.

شیشه فوتوکرومیک

این شیشه ها ویژگی انتقال نور را با توجه به میزان اشعه ماوراء بنفش (UV)  وارد بر شیشه تغییر می دهد. ازاین نوع شیشه ها در لنزهای عینک آفتابی، شیشه های ساختمان و شیمی فوق مولکولی استفاده می‌کنند. بزرگترین کاربرد این شیشه ها در پنجره‌های هوشمند نمای ساختمان‌ها می باشد.

شیشه هوشمند مات شونده

شیشه های مات شونده زمانی که منبع تغذیه روشن باشد، با فشردن یک دکمه مولکول‌های کریستال مایع هم تراز شده و شیشه مات می‌شود. بعد از قطع جریان الکتریکی، مولکول‌های کریستال مایع به طور تصادفی از یکدیگر دور می‌شوند، و شیشه دوباره به حالت شفاف قرار می گیرد.

کاربردها:

فضای خصوصی اتاق‌ها، شیشه های حمام، پنجره‌های بیرونی، پنجره‌های اتاق های کنفرانس، ورودی و پارتیشن‌های رستوران‌ها حریم های خصوصی، بالکن‌ها
پارتیشن‌بندی اتاق‌ها، درب‌های ورودی
درب های بیمارستانی که باید دارای شیشه‌‎های محافظت از اشعه X باشند همانند درب ICU


مزایا:

کنترل حریم خصوصی در سریعترین زمان ممکن
افزایش عملکرد فضا
خصوصیات نوری که باعث کاهش درخشش و تابش به چشم می‌شود.
زیبایی ظاهری محیط داخلی
طول عمر بالا
استهلاک کم


معایب:

هزینه بالا نسبت به شیشه‌های معمولی
گرم شدن فضا به دلیل جذب نور سیستم (تهویه مطبوع توصیه می‌شود.)

در پایان

نوشتن کار جالبیه که از هزاران سال همراه ما بوده و کمک کرده تا همیشه به روز باشیم، ما در نووِل گلس فضا رو به شکلی آماده کردیم تا شما بتوانید مطالب حوزه صنعت شیشه رو در اختیار داشته باشید.

نووِل گلس با داشتن بهترین مشاورین و متخصصان در حوزه شیشه و آینه، بهترین خدمات را به تمامی عزیزانی که بالاترین سطح رضایتمندی را می خواهند ارائه می دهد. اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اجرا و خدمات نووِل گلس هستید؛ با ما تماس بگیرید .

مقاله ای که با عنوان « شیشه هوشمند » مطالعه کردید، به طور اختصاصی برای وب سایت نووِل گلس گردآوری شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

شما برای ارسال نظر باید اول وارد سایت شوید

ورود به سایت
۵ مقاله اخیر ۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است
Mr. Jafari
۱۴۰۳/۴/۲۳
Mr. Jafari
۱۴۰۳/۴/۲۰