دفتر معماری کالبد برنده جایزه CTBUH شد

نویسنده : نووِل گلس
۱۴۰۲/۸/۱۱

 جایزه CTBUH چیست؟

جایزه CTBUH مخفف Council on Tall Buildings and Urban Habitat است که شورای ساختمان ها و محل های شهری مسابقات بین المللی را برگزار کرده و جایزه را به برنده بهترین طراحی ساختمان های بلند اهدا میکند. این جایزه با هدف ارزش ساختمان سازی بلند در جامعه اهدا میشود و برای کسانی است که علاقمند به آینده شهرها هستند و میخواهند یک شهر پایدار و سالم داشته باشند و راهکاری ارائه بدهند در رابطه با تراکم شهری، تغییرات آب و هوایی، زیرساخت ها و...
اعضای CTBUH در سال 1969 در آمریکا احداث شد. CTBUH در مقیاس بین المللی عمل میکند و همه شرکت ها و متخصصان ساخت و ساز میتوانند با پیوستن به آن به پیشرفت شهرسازی عمودی کمک کنند. شرکت کنندگان در این مسابقه باید پاسخ و راه حلی برای قراردادن ساختمان های بلند در محیط شهری ارائه دهند؛ به گونه ای باشد که شرایط زیست محیطی، فرهنگی و فیزیکی کاملا مطابق با شرایط محیطی سایت باشد. دفتر معماری کالبد برای پروژه برج های جاذب طوفان شنی و به عنوان اولین دفتر ایرانی است که این جایزه را دریافت کرد.

              

              

آسمان خراش جاذب طوفان شن

این آسمان خراش برای شهر دبی طراحی شده و همانطور که میدانید دبی شهر آسمان خراش های بزرگ و مهم است و به دلیل موقعیت جغرافیایی، طوفان شن یکی از چالش های این شهر است. این آسمان خراش که توسط دفتر معماری کالبد ارائه شده است قادر است به مطالعه و شناخت طوفان ها و کنترل و حل مشکلاتی نظیر شرایط بد آب و هوایی و کاهش مصرف انرژی کمک کند. این برج شیشه ای با داشتن 2 حفره درون خود ذرات خاک را از طریق مغناطیس جذب کرده و بار الکتریکی آن را حذف میکند. حفره های برج یکسان نبوده و حفره پایینی آن بزرگتر است تا ذرات خاک را در ارتفاع پایین تر، بتواند جذب کند. برای صرفه جویی در مصرف انرژی نیز از باتری های شنی در تاسیسات آن استفاده شده است. هدف استودیو معماری کالبد وجود یک منطقه با حدود 25 برج در پروژه است تا بتوان هرچه بهتر این شرایط را کنترل کرد و به بهبود عملکرد آن کمک نمود؛ زیرا برای کنترل طوفان شن به بیش از یک آسمان خراش نیاز است.