شیشه لمینت (چندلایه)

نویسنده : نووِل گلس
۱۴۰۱/۴/۲۶
شیشه لمینت (چندلایه)

به شیشه های ایمنی که از دو یا چند لایه شیشه که  بوسیله طلق های میانی به هم متصل شده اند ، شیشه لمینت میگویند.
 در این فرایند لایه های طلق با ضخامتهای مختلف mm 0.38 ،mm 0.76 ،mm 1.52 بین شیشه قرار گرفته و با فرایند حرارت و فشار که در دستگاه اتوکلاو صورت می گیرد پیوستگی بین لایه های شیشه و طلق بوجود می آید. پس از انجام این عملیات، پیوستگی شیشه را در هنگام شکست حفظ نموده و همچنین در برابرصوت تا حدی نقش عایق را داشته و مقدار کمی هم باعث کاهش اشعه UVمی شود.
 از مهمترین ویژگی شیشه‌های لمینت الگوی شکست آنهاست. شیشه‌ها در اثرضربه می‌شکنند اما تکه‌های شکسته به میان لایه چسبیده و شیشه یکپارچگی خود را حفظ می‌نماید.

تاریخچه

شیشه  لمینت در حدود سال ۱۹۰۳ توسط شیمی دان فرانسوی بنام  ادوارد بندیکناس بصورت اتفاقی اختراع شد. وی در هنگام کار در آزمایشگاه مشاهده کرد فلاسک شیشه ای پوشش داده شده با نیترات سلولز پس از شکست متلاشی نشده و قطعات شکسته شده بصورت یکپارچه در کنار یکدیگرباقی ماندند.

شیمیدان فرانسوی ازاین مشاهده الهام گرفت و بدین ترتیب جهت تولید شیشه لمینت اقدام نمود. ازاین اختراع نخستین بار در جنگ جهانی اول برای ساخت شیشه ماسک گاز استفاده شد و در ادامه در سال ۱۹۳۹ کمپانی فورد بکاربردن شیشه لمینت را درصنعت خودرو سازی آغاز کرد.

مزایای شیشه لمینت

 • 1.    ایمنی بیشتر به هنگام شکست 
 • 2.    تا حدی مقاوم در برابر عبور صدا 
 • 3.    کنترل اشعه به واسطه لایه میانی ضد UV
 • 4.    ضد گلوله بودن در صورت لایه های بیشتر
 • 5.    تا حدی مقاوم در برابر حرارت و برودت

معایب شیشه لمینت

نصب این گونه شیشه ها بسیار حساس بوده زیرا برای بهره مندی از ویژگی کاهش صدا و نور در شیشه های چند لایه، باید آن را به درستی و با تناسب با فضای موجود نصب کرد چرا که بیشتر خصوصیات کاهش صدا و انرژی از فضای هوای بین قاب ( فریم ) و شیشه ناشی می شود .
اگر پنجره ها بدون بهره مندی از این فضاها نصب شوند، ویژگی های کاهش صدا بسیار کاهش می یابد. نکته دیگری که هنگام تصمیم گیری در مورد خرید یا عدم خرید شیشه های چند لایه باید در نظر داشته باشید این است بدانید که آنها کمی گرانتر هستند.

شیشه لمینت (چندلایه)

موارد استفاده شیشه لمینت

1.    ویترین طلا فروشی ، صرافی و ...
2.    کف پله ، آسانسور و ...
3.    استخر ها و نور گیر ها و سقف
4.    شیشه های جلوی خودرو 
5.    ساختمان ها تجاری ، مسکونی ، اداری ، فرودگاه ها ، بیمارستان ها و ...
و اماکنـی که بحث ایمنی ، امنیت ، خطر ریزش شیشه و ... در آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد. همچنین در مناطق  باد خیزکه خطر ایجاد طوفان و گرد باد وجود دارد و البته موارد زلزله نیز شیشه لمینت مناسب ترین گزینه میباشد.

قیمت شیشه لمینت

به طور طبیعی شیشه لمینت از شیشه های معمولی و شیشه سکوریت گران‌تر است. جهت تولید این نوع شیشه ها که از ایمنی بالایی برخوردار هستند فاکتورهای متفاوتی در برآورد هزینه‌ها وجود دارد که به عواملی نیز بستگی دارد :

 • •    تعداد لایه های شیشه لمینت
 • •    ضخامت شیشه  و طلق های میانی
 • •    چاپ و رنگ‌های شیشه 
 • •    رنگ طلق ها
 • •    الگو و مدلبری آنها
 • •    سایز و ابعاد آن    

انواع شیشه لمینت 

شیشه لمینت ضد گلوله 

با افزایش تعداد لایه های شیشه لمینت میتوان مقاومت آن را در برابر ضربه گلوله افزایش داد

شیشه فتولمینت

میتوان با قرار دادن تصاویر مابین شیشه لمینت از آنها برای مصارف تزئینی بهره برد 

شیشه لمینت طرح دار

می‌توان با استفاده از موادی مثل رزین، طرح‌های مختلفی بین لایه‌های شیشه بدون وجود لایه ای اضافی ایجاد کرد و به شیشه لمینت جنبه تزیینی داد

شیشه لمینت وایت میلک

این شیشه‌ها مات هستند و لایه ای به رنگ سفید شیری بین آن‌ها قرار گرفته است. مات بودن این شیشه‌ها به ایجاد حریم خصوصی در فضاهایی که به آن نیاز داریم، کمک می‌کند

شیشه لمینت رنگی 

برای ساخت این شیشه‌ها، از طلق‌های رنگی شفاف کمک می‌گیرند و آن را بین لایه‌ها لمینت می‌کنند.

مطالب مرتبط برای مطالعه بیشتر

شیشه های رنگی و لاکوبل

تفاوت های شیشه سکوریت و شیشه لمینت

 

در پایان

نوشتن کار جالبیه که از هزاران سال همراه ما بوده و کمک کرده تا همیشه به روز باشیم، ما در نووِل گلس فضا رو به شکلی آماده کردیم تا شما بتوانید مطالب حوزه صنعت شیشه رو در اختیار داشته باشید.

نووِل گلس با داشتن بهترین مشاورین و متخصصان در حوزه شیشه و آینه، بهترین خدمات را به تمامی عزیزانی که بالاترین سطح رضایتمندی را می خواهند ارائه می دهد. اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اجرا و خدمات نووِل گلس هستید؛ با ما تماس بگیرید .

مقاله ای که با عنوان « شیشه لمینت (چندلایه) » مطالعه کردید، به طور اختصاصی برای وب سایت نووِل گلس گردآوری شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

شما برای ارسال نظر باید اول وارد سایت شوید

ورود به سایت
۵ مقاله اخیر ۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است
Mr. Jafari
۱۴۰۳/۴/۲۳
Mr. Jafari
۱۴۰۳/۴/۲۰